Menu
Obec Mengusovce
ObecMengusovce

Všeobecné informácie

poloha

Obec leží na úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 825 metrov nad morom, pričom najvyšie položená časť mengusovského chotára (950 ha) sa nachádza vo výške 1040 metrov nad morom.

Všeobecné informácie

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1398, pritom však s určitosťou vieme, že jej historické pramene siahajú minimálne do obdobia rokov 1245-1250 /postavenie rímsko-katolíckeho kostola/ a zrejme až do čias Tatárskeho vpádu, čo znamená do samého začiatku 13.storočia. Odvtedy prešla obec mnohými zmenami, o ktorých sa dočítať v Kronike obce, ktorú vydal obecný úrad, za spolupráce miestnych obyvateľov. Pri jej tvorbe sa použili informácie ako z historickej kroniky obce, tak aj z ďalších prameňov, najmä z kníh s podobným zameraním, ktoré sa taktiež venujú histórii podtatranského regiónu.

Dnes Mengusovce predstavujú modernú obec, ktorá je vďaka svojej výhodnej polohe v podtatranskom regióne vyhľadávanou turistickou oblasťou. V obci je predajňa potravín a miestne pohostinstvo. Nachádza sa tu viacero rekreačných a ubytovacích zariadení. Výhodou je taktiež blízkosť diaľničného pripojenia smer Žilina-Košice (1 km), a taktiež vlakové spojenie: pre osobné vlaky je to zastávka Lučivná Kúpele (1,5 km), a pre rýchliky stanica Poprad-Tatry (12 km) resp. zastávka na Tatranskej Štrbe (6 km).

Obec patrí do ochranného pásma Tatranského národného parku, a z jej okolia je veľmi pekný výhľad ako na Vysoké tak aj na Nízke Tatry. Je súčasťou Popradského okresu, ktorý podľa nového územnosprávneho členenia patrí do Prešovského kraja. Obec má v súčasnosti 679 obyvateľov, a približne 200 domov. Je vypracovaný a schválený aj plán ďalšej výstavby obce, ktorý je k nahliadnutiu na obecnom úrade. Obec sa nachádza v nadmorskej výške 825 metrov nad morom, pričom najvyšie položená časť Mengusovského chotára (950 ha), sa nachádza vo výške 1040 metrov nad morom.

Starostom Mengusoviec je Ján Šoltis, ktorý sa spolu s miestnym poslaneckým zborom stará o správu a rozvoj obce. Obyvatelia obce obyčajne dochádzajú do práce do blízkych miest, Svitu a Popradu, resp. do Vysokých Tatier.

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:133
TÝŽDEŇ:1058
CELKOM:606500

Partneri

Logo

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 26. 5. 2024
mierny dážď 19 °C 9 °C
mierny dážď, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 2.02m/s
tlak1021hPa
vlhkosť66%
zrážky5.95mm

MOBILNÁ APLIKÁCIA

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Slovensko.sk